İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Trade Stilleri

Kendi Borsa Kişiliğiniz Keşfedin

Ortalama bir yeni başlayan, kendi takas stilini; takip ettiği gurulardan, internet sitelerinde okuduklarından veya popüler stillerden seçerler.Ortalama bir tüccar kendi kişiliğini, etraftan duyduğu bu takas stiline uydurmaya çalışır.

Şimdi birkaç örnekle yukarda ne demeye çalıştım anlatayım. Günlük al sat yapmak istiyorsanız günde 3 ile 8 saat kadar borsa grafiklerini ve haberleri izlemeniz gerekebilir. Bu durumd günlük bir ticaret size uymayacaktır. Lakin sabırlı değilseniz ozaman aldığınız bir menkul kıymeti satmanız çok zaman alacağından hedeflediğiniz kârları göremeyi beklemeye daynamayabilirsiniz.

Dört Yaygın Takas Stili

Aşağıdaki dört takas sitilini karışık olarak deneyebilirsiniz. En sağlıklısı pozisyon takası olsada serbest bir piyasada diğer stillerde olmazssa olmazdır. Karşınıza bir gün scalp yapma fırsatı geldiğinde tarzınıza sıkı sıkıya bağlı kalmak sizi olası yüksek kazançlardan mahrum bırakabilir. Bu kazanç kaybını yaşadığınızı fark ediyorsanız teorik olarak doğru yoldasınız. İstatistikler position trading dışındaki stillerde, borsacıların %70’inden çoğunun zarar yaptığını gösteriyor.

Scalping ya da Momentum Takası

İlk olarak en stresli olan, yüzme ve momentum tarzını anlatıyorum. Bu tarzda genelde otuz snaiye ile beş dakika zaman aralıklarındaki grafikler kullanılır. Bu tarzda genelde günün en yoğun saatlerinde takas yapılır. Ortalama bir pozisyon 1 dakika kadar açık durur. Bu yüzden en yoğun tahtalara bir kaç saat boyunca tüm dikkatinizle odaklanmanız gerekir. Çok küçük alım ve satım işlemlerine tepkiler vermek gerekir. Analizlerinizde hata yapmamalısınız ve bu yoğun takas streslerine katlanmalısınız. Bu tarzı Swing traderlara benzetebilirsiniz ama ufak farklar var.

Günlük Takası

Günlük takasın yukarıdan farkı alım satım işlemlerinizi biraz daha uzun sayılabilir, pozisyonları 10 dakika ile bir saat aralığında hesabınızda bekletirsiniz. Bu sizi tüm gün piyasaları izlemek zorunda bırakır. Genelde beş dakikalık grafikleri tercih edilir. Asla gün aşırı pozsiyon devredilmez.

Salıncak Takası

Swing trading sabırlı ve pozisyonlarını günlerce bekletebilen yatırımcılar tarafından tercih edilir. Genelde günlük bir işi olan veya borsaya ayırabileceği zamanı limitli olan kişilerde bu tarzı görürsünüz. dört saatlik veya bir saatlik grafikler tercih edilir. Bu tarzda en çok kullanılan taktik saatlik grafikte başlamış bir trende, günlük grafiğe göre iyi bir pozisyondan girmek ve bir kaç gün trendi beklemektir.

Bu tarzın en önemli detayı stoplossları esnektir. Borsa dalgalanmalarını iyi tahmin etmeli ve pozisyonlarını gerekli noktalarda kapamalıdırlar.

Pozisyon Takası

Tüm ana takas stilleri arasında pozisyon takası en uzun vadeyi içerir. Pozisyon alan kişi, işlem yaptığı finansal aracın değerinde önemli bir değişikliği yakalamak için birkaç hafta ila aylar hatta yıllar boyunca aynı pozisyonu taşıyabilir. Tutma süresi boyunca bağımsız düşünmeli ve piyasa gürültüsünü göz ardı etmelidir. Pozisyon alan kişi alım satımları analiz etmek için günlük, haftalık, aylık ve bazen üç aylık grafiklere bakar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA ImageChange Image