İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Borsaya Başlamaya Uygun muyum?

Hisse senedi yatırımcısı olmadan önce kendinize sormanız gereken iki önemli soruyu sizler için detaylıca açıkladım, yorumlarınızı bekliyorum.

Bu paraya ihtiyacım var mı?

Hisse senedi almaya karar vermeden önce aile bütçenizi gözden geçirmek yararlı olacaktır. Örneğin çocuğunuzu iki, üç yıl içinde özel okula göndermeyi düşünüyorsanız ayırdığınız parayı borsaya yatırmayın. Çünkü hisse senedi fiyatlarını tahmin edebilmek için ancak yazı tura atabilirsiniz. Hisse senetleri bazen değer yitirerek üç, hatta beş yıl aldığınızdan daha düşük bir fiyattan işlem görebilirler. Anlayacağınız, eğer borsa muz kabuğuna basarak kayıp düşerse çocuğunuzun eğitimini bir süre ertelemeniz gerekebilir. Diyelim ki siz orta yaşın üzerinde, sabit gelirli bir emeklisiniz, ya da gençsiniz ama çalışmak istemediğiniz için ailenizden kalan para ile yaşamak niyetindesiniz. Her iki durumda da borsadan uzak durun. Elinizdeki paranın yüzde kaçını borsaya yatırmanız gerektiğini hesaplamanıza yardımcı olabilecek birçok karmaşık formül var (ileride sizinle paylaşacağım.) Benim önerim, son derece basit ve borsa için olduğu kadar her sektör için de geçerlidir. Yatırımlarınız için ancak yakın gelecekte yaşamınızı etkilemeyecek miktarda para ayırın.


Beni borsada başarıya ulaştıracak özelliklere sahip miyim?

İşte en önemli soru bu! Borsada başarılı olmak için gerekli özelliklerin başında sabır, özgüven, sağduyu, açık fikirli olmak, araştırmacı bir ruh, hataları kabul edebilme ve kolay kolay paniğe kapılmama becerisi gelir.  Eğer kolay panik olan bir yapınız varsa kesinlikle borsadan uzak durun çünkü bu şekilde para kazanma ihtimaliniz yok.

İnsan olmanın getirdiği kimi doğal özellikler borsanın zamanlamasına ayak uydurabilmemizi engeller. Bilgisiz bir yatırımcı sürekli olarak dört duygusal aşamadan geçer: kaygı, mutluluk, korku ve teslim olma. Önce borsanın düşeceğinden ya da ekonominin kötüye gideceğinden endişelenerek uygun hisseleri uygun fiyattan satın almaz. Sonra bu hisseleri yüksek fiyattan satın alır ve fiyatları yükselen bir şirket aldığı için mutlu olur. Aslında endişeye kapılıp ilgili şirketleri iyice araştırması gerekirken, bilgisiz yatırımcı bu çok önemli adımı atlar. En sonunda da elindeki hisselerin değeri düşünce paniğe kapılır ve hisselerini zararına satar.

Kimileri kendilerini “uzun vadeli yatırımcı” olarak görür ama ilk düşüşte (ya da belli belirsiz fiyat artışında) hemen “kısa vadeli yatırımcı” oluverirler ve küçük bir kar karşılığında hisselerini satarlar. Böylesine inişli çıkışlı bir piyasada paniğe kapılmak çok kolaydır.

Bu sebepten hissesini aldığınız şirketin başına çok büyük bir olay gelmediği sürece aldığınız hisseleri panik içinde elden çıkarmamanızı öneriyorum.

Sonuç: Bu iki sorudaki kriterlere uyuyorsanız doğru yerdesiniz, şimdi borsadan para kazanmak için kendinizi geliştirmeye başlamalısınız.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA ImageChange Image