İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BIST Emir Toplama Nedir?

Son güncelleme tarihi 6 Ocak 2021

Emir toplama borsada seans açılış fiyatlarını belirlemek için yapılan bir ön seans gibi düşünebilirsiniz. Emir toplama nedir? Detayları ve önemli noktaları nelerdir? Tek fiyat yönetimi ile ilgisi var mıdır? sorularına yanıt bulabilirsiniz.

Emir Toplama Aşaması

Emir toplama aşaması seans başlamadan 20 dakika önce başlar (2020 haziran tarih). Emir toplama başladıktan sonra borsa seans başlayınca diye istediğiniz emirleri girebilirsiniz. Girdiğiniz emirleri silebilir veya güncelleyebilirsiniz. Bu süreçte seans başlayana kadar fiyat kademeleri yayınlanmaz ve emirler gerçekleşmez.

Fiyatların Belirlenmesi ve Açılış İşlemleri Aşaması
(seansa 5 dakika kala)

Seansın açılışına 5 dakika kala emir toplama süresinde iletilen emirler için emir düzenleme, yeni emir girişi veya emir silme gibi işlemler kabul edilmez. Bu süreçte gelen emirler açılış seansına iletilmek üzere bekletilir. Bu bekletilen emirler normal emirler gibi silinebilir ve düzeltilebilir. BIST en çok işlem miktarının (lot hacim) gerçekleşmesini sağlayan kademeyi belirler ve hisse fiyatı bu kademeden açılır. Bu kademe fiyatı açılış fiyatı olarak tanımlanır.

Burda önemli bir detay var. Emir toplamada belirtilen limit fiyatlı emirlerden alıcı ve satıcı eşleşmesi olduğu kadarı açılış fiyatı belirlendikten sonra gerçekleşir ve yatırımcıların hesaplarında emirlerinin gerçekleştiği bilgisi gösterilir. Açılış fiyatlı emir tipinde gönderilen emirler ise seans başlamadan iptal edilir. Yani emriniz bu aşamada gerçekleşmiyorsa; seansa aktarılmasın, iptal edilsin istiyorsanız açılış fiyatlı emir girebilirsiniz.

Tek Fiyat Yöntemi Nedir?

Tek fiyat diye sık sık duyduğumuz yöntem fiyat belirlenmesi ve açılış aşaması kısmında anlattığımız durumun aynısıdır. BIST tek fiyat yönetimi uyguladığı hisselerde anlık emir eşleme yapılmaz. Önce emirler toplanır, takiben en çok lot takasın gerçekleşmesi mümkün olan en uygun kademede fiyat belirlenir ve emirler gerçekleştirilir. C gurubu hisseleri tek fiyat yönetimi ile borsada işlem görür.

Tek fiyat yönetimi ile ilgili olarak çalışma mantığında kaçırılmaması gereken nokta ki bu detay açılış emir toplamadan farklıdır. Eğer 5₺ ile emir eşleme yapılacak bir hisseye 6₺ fiyattan alım emri girdiyseniz ve bir satıcı bu hisseye 4₺ fiyatla satım emri girdiyse, alım emriniz 5₺ üzerinden gerçekleşecek ve aradaki fark hesabınıza geri iletilicektir.

2020 Haziran işlem saatleri
https://www.borsaistanbul.com/urunler-ve-piyasalar/piyasalar/pay-piyasasi/islem-saatleri

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA ImageChange Image