İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Devre Kesici Nedir?

Son güncelleme tarihi 6 Ocak 2021

Bu günlerde devre kesicinin adını çok sık duyuyoruz. Hisse senedi piyasasındaki en basit tanımı, önceden belirlenen bir koşulda fiyat değişimi olursa o hisse için geçici olarak serbest takası (serbest fiyatlı alım satım işlemleri) durdurup, sabit fiyatlı olarak emir toplamaya geçen bir uygulamadır.


2020 yılı mart ayı itibariyle;

Devre kesici Borsa İstanbul’da nasıl çalışıyor?

BİST devre kesici uygulaması için belirlediği koşul pazar ve pazar gurubuna göre değişmekte. Değişim tablosunu aşağıya sizler için çizdim. Tabloyu okurken hisseniz hangi grup ve pazarda işlem görüyorsa o sütundaki tetikleme oranına ulaştığı zaman devre kesici otomatik olarak çalışır ve hisseniz kendi sütunundaki süre kadar emir toplama süresine geçer. Bu sürenin sonunda emir eşleştirmeleri için iki dakika daha bekler ve serbest takasa geri döner.

GRUPLAR–> Yıldız Pazar Grup 1 Yıldız Pazar Grup 2Ana Pazar Grup 1Ana Pazar Grup 2
Devre Kesici Tetikleme Oranı > +/- %10 > +/- %10 > +/- %10 > +/- %7,5
Devre Kesici Sonrası Emir Toplama Süresi 5 dakika 5 dakika 15 dakika 25 dakika
Devre Kesici Sonrası Eşleştirme Süresi 2 dakika 2 dakika 2 dakika 2 dakika

Önemli notlar:

Piyasa koşulları çerçevesinde gerekli görülmesi hâlinde devre kesiciyi tetikleyecek fiyat değişim oranlarını:

Pay Piyasası Bölümü Müdürü iki katına kadar yükseltebilir.

Genel Müdür, gereken durumlarda bu oranları kaldırabilir veya değiştirebilir.


Devre kesicinin çalışması ile birlikte teorik fiyat ve işlem miktarı gösterilir.


Devre kesiciler o hisseye ait .R ve .V yani rüçhan ve varant işlemlerini etkilemez sadece devre kesicinin çalıştığı hisse senedini etkiler. Bu harfler nedemek? Merak ediyorsanız buraya tıklayın!


Yıldız Pazar’da işlem görmekte olan paylarda seansın kapanış bölümünün başlamasına kalan 10 dakika içerisinde (saat 17:50 – 18:00) devre kesici çalışırsa; emir toplama süresi 5 dakikadan 10 dakikaya çıkartılır ve eşleştirme yapılmadan emir toplama sürecini izleyen kapanış seansı(BIST senslarında kapanış seansı diye bir seansda var!) aşamasında da devam eder. Eşleştirme, kapanış seansının emir toplama aşamasının sona ermesi ile birlikte gerçekleştirilir.

Ana Pazar Grup 1’de işlem gören paylarda  devre kesici emir toplama süresi uzatılan paylarda seansın kapanış bölümünün başlamasına kalan 20 dakika içerisinde (saat 17:40 – 18:00) devre kesici çalışırsa emir toplama süresi 15 dakikadan 20 dakikaya çıkartılır ve sırada eşleştirme yapılmadan emir toplama süreci izleyen kapanış seansı aşamasında da devam eder. Eşleştirme, kapanış seansının emir toplama aşamasının sona ermesi ile birlikte gerçekleştirilir.

Ana Pazar Grup 2’de işlem gören paylarda  devre kesici emir toplama süresi uzatılan paylarda seansın kapanış bölümünün başlamasına kalan 30 dakika içerisinde (saat 17:30 – 18:00) devre kesici çalışırsa emir toplama süresi 25 dakikadan 30 dakikaya çıkartılır ve sırada eşleştirme yapılmadan emir toplama süreci izleyen kapanış seansı aşamasında da devam eder. Eşleştirme, kapanış seansının emir toplama aşamasının sona ermesi ile birlikte gerçekleştirilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA ImageChange Image