İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Teknik Analiz Yöntemleri Nelerdir?

BorsaRehberim olarak yayınladığımız teknik analiz yöntemleri ve teknikleri için bu yazı bir giriş niteliğindedir. Teknik analiz nedir? yazımızla başlamasını beklediğimiz yolculuğunuzun ikinci yazısına hoş geldiniz.

Teknik analiz yöntemleri birbirlerinden bağımsız yöntemlerdir. Doğru kombinasyonları tutturarak, kâr yaptıran stratejiler geliştirebilirisiniz. BorsaRehberim olarak size teknik analiz yöntemlerini teknik indikatörlerin nasıl yorumlanması gerektiğini anlatacağız.

Teknik indikatörlerde gördüğünüz veri aslında başka verilerin özetidir. Yani ne görüdüğünüz anlamak önemlidir.

Teknik analiz desenlerine veya tekniklerinde ise yöntem ya da desen zaman içerisinde analistlerin gözlemleri ile fark edilmiş yöntemlerdir. Bir yöntem sizce daha farklı çalışıyor gibiyse bize sora bilirsiniz ya da çalışma mantığı tutarlıysa o şekilde kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerde nihai bir doğruluk yoktur. Aslında zaman içerisinde tespit edilmiş, piyasadan gelen tepkilerin orantılanabilir resimleri gibidirler.

Teknik analiz yazılarımızda mum grafik kullanılıcaktır. Grafik tipleri hakkında daha detaylı bilgiyi grafik tipleri yazımızda bulabilirsiniz.

Teknik analiz yazılarımızda “yükseği” “düşüğü” gibi terimler duyabilirsiniz. bu terimler ifade edilen barın (mumun) gördüğü en yüksek fiyat ve gördüğü en düşük fiyatı ifade etmektedir.

Bir mum nasıl oluşur grafik tipleri yazımızda.


İleri Notlar:

Teknik analiz yazılarımızda tüm grafiklerin gerçek borsalardan alındığına ve alınacağına söz veriyoruz. Yani size grafik uydurmayız. Teknik göstergelerde birkaç fiyat zaman birimi öncesi ve sonrasınıda belirtiyor olacağız. Sitemiz genelinde grafik araçlarında ihtiyaçlarımızı tradingviewdan karşılamaktayız. Tradingview ile bir sponsorluk anlaşmamız bulunmamaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA ImageChange Image