İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Teknik Analiz Nedir ?

Son güncelleme tarihi 6 Ocak 2021

Teknik analiz, fiyat hareketleri ve hacmi gibi alım satım faaliyetlerinden elde edilen istatistiksel eğilimleri analiz ederek yatırımları değerlendirmek ve alım satım fırsatlarını belirlemek için kullanılan bir disiplindir.

Bir menkul kıymetin değerini satış ve kazanç gibi iş sonuçlarına dayalı olarak değerlendirmeye çalışan temel analizlerden farklı olarak, teknik analiz matematiksel çalışmalara veya fiyat ve hacime odaklanır. Teknik analiz araçları, bir menkul kıymetin arzının ve talebinin, fiyat, hacim ve aktif fiyat dalgalanmalarındaki değişiklikleri nasıl etkileyeceğini incelemek için kullanılır.

Teknik analiz genellikle çeşitli grafik araçlarından kısa vadeli alım satım sinyalleri oluşturmak için kullanılır, aynı zamanda, bir menkul kıymetin daha geniş pazara veya bu pazarın sektörlerinden birine göre kuvvetinin veya zayıflığının değerlendirilmesine yardımcı olabilir. Yani bir kıymeti daha büyük bir endekse kıyaslamak için de kullanılabilir. Bu bilgiler analistlerin genel bir değer tahminini geliştirmelerine yardımcı olur.

Teknik analiz, geçmiş takas verileriyle herhangi bir kıymet üzerinde kullanılabilir. Buna hisse senetleri, vadeli işlemler, emtialar, sabit getirili para birimleri, para birimleri ve diğer menkul kıymetler dahildir. Borsa Rehberimde genelde hisse senetlerini analiz edeceğiz, ancak bu kavramların her türlü kıymete uygulanabileceğini unutmayın. Aslında, teknik analiz yatırımcıların kısa vadeli fiyat hareketlerine odaklandığı emtia ve forex piyasalarında çok daha yaygındır.

Teknik analiz nerelerde kullanılabilir?

Buna hisse senetleri, vadeli işlemler, emitalar, tahviller, para birimleri ve diğer menkul kıymetler dahildir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA ImageChange Image