İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fiyat Kazanç oranı nedir? Ne ifade eder?

Son güncelleme tarihi 6 Ocak 2021

Fiyat / Kazanç oranı (F/K oranı), bir şirketin cari hisse fiyatını hisse başına kazançlarına göre ölçen bir değeridir. Şirektin piyasa değerinin net gelirine bölünmesiyle bulunur. Elinizde hisse başı kazanç oranı varsa şuanki hisse fiyatını bu oranada bölebilirsiniz.

Fiyat kazanç oranını genelde aynı tür ürünleri kıyaslamak için kullanırız. Örneğin iki hisseyi birbiriyle kıyaslamak için kullanılır. İki borsayı birbiriyle kıyaslayabilirsiniz. İki fonu kıyaslayabilirsiniz. Cinsi aynı olan herhangi iki ürünü kıyaslayabilirsiniz.

F/K oranı ne anlatır?

F/K oranı basitçe, hissenin fiyatının kazandığı paraya oranıdır. Fiyatı kazancına göre az yani F/K sı yüksek bir hisse F/K’sı düşük bir hisseye göre riskli sayılabilir ama çok yüzeysel bir varsayım olur. Bu hissenin tanesi 10 tl ama bu şirket hisse başına 2 tl kazanıyor demek: F/K sı 1 den büyük yada eşit bir hisse demektir.

Benzer şekilde F/K sı düşük bir şirket ise hisse başı kazandığından daha ucuz bir hisse fiyatı var demektir. Yani şirket hisse başına 5 tl kazanırken bir hissesi 1 tl ise F/K oranı 1/5 den 0.2 çıkar. Bu hisse nin kazancını henüz fiyatlamadığı ve olaki fiyatlarsa hisse fiyatının yükselmesinin daha mümkün olduğu anlamını taşır.

BIST için çalışır mı?

Hissesine bağlı bazen çalışır ama bu oranlar tamamen uzun vadeli yatırımlarla ilgili. Kısa vadede bir hisse tüccarı için anlamsız kalıyor diyebiliriz. Yani ayda 10 farklı hisse alıp satıyorsanız anlamsız. Ya da 6 ay ve altındaki vadelerde pozisyon alıyorsanız anlamsız kalması muhtemeldir. Yinede hızlı trade yaparken pörtföyünüzü F/K oranı birin altındaki şirketlerden toparlamanız ters pozisyonlarınızı zarar kes(stop loss) yapmanız yerine, kâr alana kadar taşımanız konusunda güven verici sayılabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA ImageChange Image