İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

FAVÖK nedir?

FAVÖK veya faiz, amortisman ve vergi öncesi kazanç, bir şirketin genel finansal performansının bir ölçüsüdür ve bazı durumlarda net gelire alternatif olarak kullanılır. Ancak FAVÖK yanıltıcı olabilir çünkü mülk, fabrika ve ekipman gibi sermaye yatırımlarının maliyetini hesaba katmaz.

Bu metrik, borç giderlerini ve vergileri kazançlara geri ekleyerek borçla ilişkili giderleri hariç tutar. kazançları muhasebe ve mali kesintilerin etkisinden önce gösterebildiği için daha kesin bir kurumsal performans ölçüsüdür.

Basitçe söylemek gerekirse, FAVÖK karlılığın bir ölçüsüdür.

Bir şirketin kazancı, vergileri ve faiz rakamları gelir tablosundan bulunabilir., amortisman rakamları faaliyet karı notlarında veya nakit akış tablosunda bulunur. FAVÖK’ü hesaplamanın kısayolu, işletme kârına amortismanı geri eklemektir.

FAVÖK ü nasıl kullanıyoruz?

Seçtiğiniz birşirkette sorun var diye düşünüyorsunuz nakit akışı gibi değerlerde sorunlar olduğunu gözlemlediniz ve merak ediyorsunuz bu sorunlar operasyonel sorunlar mı?

FAVÖK size şirketin işleyişi hakkında bilgi verir. FAVÖK şirketler arası kıyaslamak mantıksız olacaktır. Bir şirketin eski FAVÖK değerleri ile güncel FAVÖK değerlerini kıyaslamalısınız.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA ImageChange Image