İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Küçük yatırımcı kimdir?

Son güncelleme tarihi 6 Ocak 2021

Küçük yatırımcı diye anılan aslında ülkemizde olayı bir çoğu yanlış anlamış yatırımcılardır. Yatırım yaparken yatmak kelimesi önemlidir. Bir süreç boyunca bir varlığınıza değer kazandırmak ve dış etkenlerden korumak için yaptığınız hareket olmalıdır yatırım. Bu açıdan küçük yatırımcı ya da büyük yatırımcı gibi kavramlar aslında önemsizdir.

Madem yok, bu dedikleri KY de kim?

Ülkemizde özellikle hisse senedi piyasalarında anılan bir isim. Genel olarak küçük yatırımcıyı tanımlarken ifade edilmek istenenleri toparlarsak. Hisse fiyatına etkisi olmayan alımlar yapan kimseler ifade edilmek isteniyor. Lakin bu alımdaki etkisizliğin sebebi yatırım bütçesinin yetersizliği olmalı diye de bir ekleme yapalım. Bize göre böyle bir tanımlama anlamsızdır.

Örneğin borsanın ilk 30 şirketinde küçük yatırımcı tanımında kalan bir yatırımcı. Daha az hacimli ve fiyat olarak 1₺ ye yakın fiyatlardaki bir hissede büyük yatırımcı ( artık bu kimse, yukardaki tanımın tersi gibi ) konumunda kalabilir.

Peki ozaman hepimiz büyük yatırımcı mıyız?

Hepimiz sadece yatırımcıyız. Yatırım fonları da dahil olmak üzere 0,5₺ den 100milyon₺ ye kadar tüm yatırım bütçeleri için, sadece yatırımcıyız. Yatırım yapıyorsak…

Borsa Rehberim’de, biz ne anlıyoruz ?

Küçük yatırımcı tanımını duyduğumuzda beklentimiz, o yatırımcının kararsız olduğu yönündedir. Vadesi belirsiz, hareketi plansız bir yatırımcı profili bekleriz. Bu beklentinin devamında, düşük bütçelerde yüksek kâr hedefleri koyan ve bu hedeflere bilgisiyle değil, yönlendirmelerle ulaşan ya da ulaşmaya çalışan yatırımcılardır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA ImageChange Image