İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ölü Kedi Sekmesi nedir? – Dead Cat Bounce nedir?

İsmi nitekim komik bir mum grafik desenidir. Genelde bu desen haberler veya yaşanan gelişmeler sonucunda gözlemlenir. Bunlara şirket finansalları dahil olduğu gibi, şirkette yaşanan skandal olaylar gibi değer kaybına veya kazanımına sebep olabilecek bir çok olay dahildir. Genelde bu desen değer kaybı sırasında görüldüğü için ölü kedi sekmesi olarak adlandırılmıştır.

Bir gelişme sonrası bu desenin başladığını ön görmek için en az %15 boyutunda bir fiyat değişimi gerekmektedir. Tabiki bu fiyat değişiminin sürekli değil ani; yani boşluklu (gapli) olması gerekmektedir. Bu desen en yüksek başarısızlık oranı gözlenen desendir. Genelde bu desene haberler ve fiziksel gelişmeler sebep olduğu için geri dönüşler çok beklenmedik olabilir.

Ölü kedi sekmesinde pozisyon nasıl açılır ?

Bu desende hikaye gelişimi aşağıdaki gibidir.

1) Haber kamuda duyulur.

2) Boşluklu tavan yada taban yönünde bir fiyat oluşur ve oluşum yönünde bir miktar takas gerçekleşir.

3) Bir kaç mum sonraki mum oluşan gap’in ( boşluğun) yarısına gelince pozisyon için sinyal beklenir. Bu mumun gapı tamamlamadan kapanması gerekmektedir.

4) Sinyal, gapın yarısına kadar fiyatlayan mumun kapanışıdır. Kapanan mumun en yüksek değerinden veya en düşük değerinden pozisyon açılır.

Burada dikkat edilecek nokta bu desen düşüş yönünde bir desen ise dibinden satış, yükseliş yönünde bir desen ise en yükseğinden alış yapılır.

5) Stoploss fiyatınız belirlemek için; yükseliş yönlü bir desende gapin sonrasındaki ilk mumun en düşük fiyatını Düşüş yönlü bir desendeyseniz gapin sonrasındaki ilk mumun en yüksek fiyatını kullanabilirsiniz.

6) Hedef fiyatınızı belirlemek için; pozisyona giriş fiyatınıza gapi ekleyin. Yani %15 lik bir gap yakaladıysanız giriş fiyatınız 1TL ise hedefiniz 1.15TL olmalıdır. Gapiniz %18 olsaydı 1.18TL hedeflerdiniz.

Bu desende başarı oranının çok düşük olmasının sebeplerinden biri, heyecanla, çok basit haberlerde çok büyük beklentilere girilmesidir. %15 üzeri bir gap oluşmadıysa muhtemelen gelen haber ölü kedi sekmesi haberi değildir. Çok nadir oluşan bir desendir. Doğru yorumlamak için çok az şansınız olacaktır. Tüm desenler gibi onaylanmasını beklemek önemlidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA ImageChange Image