İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Üç Çizgi Fiyat Kırılımı

Bu yazıyı okumadan önce grafik tipleri yazımızı ve teknik analiz yöntemleri nelerdir yazılarını okumuş olmalısınız. Bu yazı yukarıdaki yazılardaki terimleri ve kullanım şekillerini bildiğinizi varsaymaktadır.

Refleks olarak görmeye başlamak yüksek frekanslı tradelerinizde işinize yarar. Tek koşulu; aşağı yönlü üç adet kırmızı mumdan sonra gelen yeşil bir mumun ilk kırmızı mumun üstünde kapanmasıdır. Büyük trend başlangıçlarında, trende giriş doğrulaması konusunda tutarlıdır.

Bu grafiktede aynı şekilde ilk mumu birinci olarak sayarsanız 8. mum 5.mumun açılışının üstünde kapayarak trend sinyalini vermiştir.

Örneğin aşağıdaki grafikte ilk mum birinci mum olarak soldan sağa sayarken 6., 7., 8., 9. mumlar bu duruma örnektir. 6., 7. ve 8. mum kırmızı ve düşen trend mumları iken, takiben oluşan 9.mum 6.mumun üstünde kapadığı için trend değişimi göstermektedir. Bu durum düşüşün sonlandığını teknik olarak ifade eder.

Örneği bu görsel için anlattık ilk mum birinci mum olarak soldan sağa sayınız.

Bu durum aynı şekilde yükselen trendin düşüşe geçeceği zaman içinde gösterilebilir. Aşağıdaki grafikte 6.mum 3.mumun kapanışının altında kapanarak trend değişimini göstermiştir.

Haftalık TUPRS | 2017 Ekim-Kasım

Tüm teknik analiz yöntemleri gibi bu yöntemde zaman içerisinde analistlerin gözlemleri ile fark edilmiş bir tekniktir. Tutarlılığı konusunda bir çalışma bulunmamakla beraber, benim gözlemim bazı hisselerde çok tutarlıyken bazı hisselerde ise çok yanıltıcı olabildiği yönündedir. Her zaman söylediğim gibi teknik analiz yöntemlerini sadece tanıdığınız hisselerde tutarlılığından emin olduğunuz zaman kullanmaya başlayın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA ImageChange Image