İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tradeoff Ne Demek ? Ödünleşim Ne Demek?

Türkçede ödünleşim demektir. Bir kazanım yaparken başka bir yönde kayıp yaşanılan durumdur. Hız kazanan arabanın daha çok yakıt kaybetmesi gibi düşünebilirsiniz.

Genelde aldığımız kararlarda bir seçim yaparız bu seçim bize başka bir kayıp yaşatırken, bir yöndende kazanım yaptırıyorsa tradeoff yaptınız demektir. Kazanımınız büyük kaybınız küçük, eşit veya tersi yönde olması aldığınız kararın trade-off olduğunu değiştirmez. Trade-off kelimesi kayıp kâr veya nötr gibi bir nitelik taşımaz.

The concept of a tradeoff suggests a tactical or strategic choice made with full comprehension of the advantages and disadvantages of each setup. An economic example is the decision to invest in stocks, which are risky but carry great potential return, versus bonds, which are generally safer but with lower potential returns.

Trade-off konsepti genel olarak taktiksel veya stratejik bir seçimin, tüm avantaj ve dezavantajları anlayarak yapıldığını anlatır. Tradeoff yaptım diyen birinin dezavantajlarıda anladığını düşünürüz.

Trade-off içinde opportunity cost kavramı oluşur. Opportunity cost türkçede fırsat maliyeti demektir. Siz bir ödünleşim yaptığınızda karşılaştığınız kayıp: yaptrığınız kazanımın fırsat maliyetidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA ImageChange Image