İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Faiz nedir?

Son güncelleme tarihi 6 Ocak 2021

Faiz, başkasının parasını kullanmanın maliyetidir. Para ödünç aldığınızda faiz ödersiniz. Para ödünç verdiğinizde faiz kazanırsınız. Faiz kâr amaçlı olabilmenin yanında, paranızı ülkenizde bulunan enflasyondan korumanın bir yolu olarakta görülmelidir.

Faiz, borç aldığınız kişinin pasarını kullanmak için periyodik olarak borcunuzun yanında ödediğiniz, kira gibi bir ücrettir. Bu ücret aldığınız borcun belli bir yüzdesi gibi hesaplanır. Tutar genellikle yıllık oran olarak belirtilir, ancak faiz bir yıldan daha uzun veya daha kısa dönemler içinde hesaplanabilir.

Şunu sorun: Para ödünç almak için ne gerekir?

Cevap: Daha fazla para.

Borç verirken

Kullanabileceğiniz ekstra paranız veya beklettiğiniz bir birikiminiz varsa, bunu birine veya bir kuruma faiz karşılığı ödünç verebilirsiniz. Bankalar ya da yatırım fonları size bu imkanı sunabilir. Vadeli hesap kavramı, bankanın sizden borç almasını ifade eder. Tabiki paranızı bir başkasına kullandırdığınız için karşılığında bir kazanım yapmayı beklersiniz. Bu kazanım faizdir.

Borç alırken

Para ödünç almak için ödünç aldığınız parayı, ödünç aldığınız süre boyunca ülkede oluşan ekonomik hareketliliklerden korumanız ve parayı istediğiniz kişiye bir ücret ödemeniz gerekir. Bu iki durumdan oluşan maliyet sizin faizinizdir. Bir kişiyi bankalarında yaptığı gibi enflasyonun altında bir faiz miktarına ikna edebilirsiniz. Lakin faiz borç verenin riskinin karşılığını ödemelidir.

Örnek: Yılda yüzde beş faiz oranı ve 100₺ bakiye, basit faiz kullandığınız varsayarak yıllık 5₺ faiz maliyetiyle 105₺ olarak hesaplanır.

Basit faiz ve Bileşik faiz nedir adresinde faizin matematiksel yapısını öğrenebilirsiniz.

Faiz hakkında yorumlarınızı veya kafanıza takılan soruları bekliyorum..

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA ImageChange Image